Kraniosakrální ošetření
Kraniosakrální ošetření má kořeny v práci lékařů osteopatů a pomáhá při celé řadě fyzických a psychických problémů. Je to celostní neinvazivní ošetření zaměřené na podporu zdraví, vhodné pro všechny věkové skupiny, děti i těhotné ženy (2 a 3 trimestr).

Napomáhá regulovat, uvolnit a regenerovat přetížený systém nervový, pohybový, trávící, hormonální, ... Pracuje s traumaty a obtížemi po úrazech a operacích. Je nápomocný při odstranění bolestí. Aktivuje tělu vlastní regenerační a samoléčivé síly a působí na fyzické i psychické obtíže. Věnuje se příčině bolestí a symptomů. Podporuje zlepšení psychického stavu klienta a proces osobního růstu. Napomáhá uvědomění si sama sebe, svých potřeb a cílů, integruje tělo, mysl a duši. Nastoluje hluboký vnitřní mír a klid.

Nejčastější problémy klientů jsou: bolesti zad a kloubů, vyhřezlá plotýnka, uskřípnutý nerv, migréna, problémy s dutinami, čelistmi, trojklanný nerv, jiné bolesti, fyzická traumata (úrazy, operace), trávení, vylučování, hormonální problémy, stres, deprese, nespavost, vyhoření, emocionální labilita, traumata …

Kraniosakrální ošetření napomáhá při uzdravení příčin onemocnění, nejen jejich následků. Ošetřující jemnými doteky vyšetřuje rytmus mozkomíšního moku (ten vyživuje a chrání centrální nervový systém a odvádí z něj toxické zplodiny) v oblasti  lebečních  kostí a na těle. Zaměřuje se na korekce nesprávných tenzí, (které ovlivňují i stav okolních orgánů) a následně na jejich uvolnění. Kraniosakrální systém udržuje těsné vzájemné vztahy s nervovým, cévním, lymfatickým, endokrinním, respiračním a svalově-kosterním systémem a proto má jeho navrácení do rovnováhy velmi hluboké pozitivní a ozdravné účinky na celý náš organismus. Při ošetření dochází k citelnému uvolnění tkáně a bloků. Aktivuje se imunitní systém, sebeozdravný proces a detoxikace celého organizmu. 

Ošetření trvá přibližně 40 - 60 minut a probíhá vleže na masážním lůžku. Klient je oblečený. 

Kraniosakrální ošetření napomáhá ke zmírnění a odstranění těchto problémů:

  • migréna a bolesti hlavy
  • chronické bolesti krku a zad, skolióza
  • problémy pohybového aparátu (koordinace), ortopedické problémy
  • následky zranění, nehod a operací
  • premenstruační syndrom a poruchy menstruace
  • alergie
  • problémy se zažíváním, koliky
  • oční problémy (šilhání)
  • syndrom TMK (čelistního kloubu)
  • poruchy imunity
  • vysoký tlak
  • výkyvy emocí zapříčiněné utlačením nervů či nedostačujícím prokrvením některé
  • části mozku včetně následků mozkové mrtvice
  • nerovnováha endokrinního systému
  • poruchy centrálního nervového systému
  • poruchy soustředění, hyperaktivita a dyslexie
  • chronická únava, deprese
  • psychologické problémy; emocionální i způsobené fyziologickou dysfunkcí
  • kraniosakrálního systému
  • autismus

Harmonie – rovnováha – moudrost těla – sebeozdravný proces
V rámci ošetření se klient spojí s hlubokým vnitřním mírem a harmonií. Harmonie je cesta k rovnováze a rovnováha je cesta ke zdraví. Naše tělo je moudré, a když dostane podporu vrátit se do rovnováhy a vnitřní stability, náš systém zdraví už ví sám nejlépe, co přesně má dělat. Aktivuje sebeozdravné procesy a návrat ke zdraví.

Kraniosakrální ošetření a příběhy těla
Ruce ošetřujícího naslouchají příběhům klientova těla. Vnímavým dotekem aktivují jeho sebeozdravné procesy. Pomáhají uvolnit napětí, stres a odstranit bolest. Přinášejí úlevu a napojení na hluboký vnitřní klid. 
Naše tělo by mohlo vyprávět. Záda žalují na celý den u počítače, ruce na práci na zahradě a nohy si chtějí odpočinout. A pak jsou tu i jiné příběhy. Prožíváme je srdcem, tělem i duší. Někdy jsou krásné a jindy vůbec. Jsou to vzpomínky a emoce, co nás s nimi pojí. Když jsou příjemné, rádi si je připomínáme. Když ne, připomínají se nám sami. Mysl, srdce a duše však nejsou jediní, kdo nese jejich tíhu. I tělo nám ji pomáhá nést. Vnímá více, než jen fyzickou aktivitu. Pamatuje si a ukládá vše co prožíváme, i když naše paměť už neví. A někdy je toho na něj už moc. Napětí a stres se mění v migrénu, stará zranění v chronickou bolest. Naše tělo s námi mluví, ale my na vědomé úrovni nevíme proč cítíme bolest. Léčíme důsledky a symptomy a příčina nám zůstává skryta.
Tělo potřebuje sdělit svůj příběh. Být vyslyšeno. Zbavit se stresu a bolesti a uzdravit se.

 

complementary-therapies.png

Bližší informace o kraniosakrálním ošetření

Co je kraniosakrální rytmus

Při kraniosakrálním ošetření pracuje ošetřující s kraniosakrálním rytmem, který vzniká produkcí, vstřebáváním a pohybem mozkomíšního moku skrze membrány. Ten vyživuje a chrání celý centrální nervový systém a odvádí z něj toxické zplodiny. Rytmus kraniosakrálních pulsů je hmatatelný po celém těle.

 

Kdo kraniosakrální ošetření rozvinul

Kraniosakrální oštření rozvinul Dr. John Upledger, D.O., O.M.M., chirurg, certifikovaný specialista osteopatické manipulativní medicíny a Doktor věd v oboru alternativní medicíny. Působil jako klinický výzkumník a profesor biomechaniky na Michigan State University. Své zkušenosti získal také ze své soukromé klinické praxe.

 

Jaký vliv má kraniosakrální ošetření

Kraniosakrální ošetření souvisí s prostředím mozku a míchy a tím pádem má silný vliv na širokou škálu tělesných funkcí. Pokud je rovnováha kraniosakrálního systému narušena, může dojít k výskytu různých symptomů.

K příznakům nerovnováhy v kraniosakrálním systému patří vleklá únava, opakující se bolesti hlavy, chronické bolesti celého těla, porucha soustředění a všeobecný nedostatek energie, takže je pro klienta obtížné cokoli uskutečnit vlastní vůlí. Vážné snížení obranyschopnosti proti infekcím, hormonální poruchy, snížená činnost štítné žlázy, hypoglykémie a poruchy menstruace.

Jestliže je nerovnováha v kraniosakrálním systému podchycena včas, může se tak zastavit vznik kolik, respiračních problémů, hyperaktivity, dyslexie, záchvatových potíží, alergií a podobně.

Kraniosakrální ošetření napomáhá normalizaci hormonálního systému a mobilizaci tělních tekutin, což může vést také ke snížení váhy klienta.

 

Kraniosakrální ošetření a prevence
Klient se často dostává z fáze, kdy jsou odstraňovány překážky z jeho systému do fáze sebeléčení, při které ošetřující proces jenom podporuje. Klient přechází ze sféry „boje s nemocí“ do sféry podpory zdraví. Tato sebeléčba je důvodem, proč se kraniosakrální ošetření jeví být tak výbornou preventivní metodou – mobilizuje naši přirozenou obranyschopnost.

 

Pro koho je kraniosakrální ošetření vhodné

Pro klienty všech věkových kategorií, kteří trpí výše uvedenými symptomy, či se jen cítí unavení. Většinou pak reagují slovy, že jim z ramenou spadla tíha celého světa. Kraniosakrální oštření vyhledávají i klienti, kteří znají ozdravnou sílu prevence a posílení imunity. Zdraví lidé, kteří podstoupili kraniosakrální ošetření, to komentují tak, že jsou plní energie, cítí se šťastnější a spokojenější. Mají méně infekcí a jejich nemoci mají kratší a lehčí průběh, než před oštřením.

 

Jak kraniosakrální ošetření probíhá

Ošetření trvá přibližně 40 - 60 minut. Klient leží oblečený (na zádech) na masážním stole a ošetřující jemnými doteky vyšetřuje rytmus mozkomíšního moku na různých částech těla, zaměří se na korekce nesprávných tenzí v kranioasakrálním systému, (které mohou ovlivňovat i stav okolních orgánů) a následně na jejich uvolnění. Kraniosakrální ošetření se mimo jiné zaměřuje na zmírnění omezení fyzického pohybu všech lebečních kostí, včetně obličeje a úst a také páteře, kosti křížové, kostrče a pánve. Díky tomu se dostaví i citelné uvolnění tělesné tkáně a tělo klienta je pak schopno pracovat efektivněji. Celkově ošetřující napomáhá klientovi k jeho vlastním ozdravným procesům.

 

Jak pracuje kraniosakrální systém

Součástí kraniosakrálního systému jsou mozkové pleny, všechny přilehlé kostní a tkáňové struktury, mozkomíšní mok a také všechny struktury, které mají vztah k tvorbě a vstřebávání mozkomíšního moku. Ten se pohybuje uvnitř systému membrán, který se táhne od lebky (cranio) přes páteř až ke kosti křížové (sacrum). Vyživuje a chrání celý centrální nervový systém a odvádí z něj toxické zplodiny. Pohybem moku skrze membrány vzniká rytmus, který je hmatný po celém těle. Tým Dr. Upledgera, na základě výzkumu na Michigan State University, prokázal, že se lebeční kosti musejí nepřetržitě, i když zcela nepatrně, pohybovat, aby se mohly přizpůsobit stálým změnám tlaku mozkomíšního moku. Jestliže lebeční kosti ztratí svoji schopnost pohybovat se v odpovídajícím rytmu kraniosakrálního systému, funkce tohoto systému je ohrožena a může dojít k výskytu různých symptomů.

 

Jak ošetřující pracuje

Ošetřující jemnými doteky vyciťuje kraniosakrální rytmus na těle klienta a hledá jakákoliv omezení bránící volnému pohybu kraniosakrálního systému a různých tělesných oblastí, tkání, orgánů a tělesných energií. Jemný tah vyvinutý na fascii z různých pozic v libovolných směrech napomáhá ošetřujícímu lokalizovat problematické oblasti a uvolnit je. Ošetřující pracuje s cílem odhalit a rozřešit primární dysfunkci, která se nachází pod projevujícím se komplexem symptomů a má na paměti, že skutečný zdroj problémů může být ve skutečnosti značně vzdálen od těchto symptomů. Kraniosakrální ošetření je založena na myšlence, že tělo každého klienta obsahuje informace potřebné k odhalení základní příčiny jakéhokoli zdravotního problému. Ošetřující naslouchá pomocí svých rukou, aby tyto informace získal a pomáhá podpořit klientův vlastní samoozdravný proces. Místa, která ošetřující ošetřuje, jsou často s problémem spojena mnohem zásadněji než symptomy. V podstatě ošetřující asistuje pouze přirozené tendenci klientova těla k nápravě a napomáhá mu tak získat zpět svou životní sílu.

 

Co je to somatoemotivní uvolnění

Somatoemotivní uvolnění je proces, který dopomáhá tělu i duši zbavit se negativních zážitků z prožitých traumat. Současně podporuje vyrovnání se s emočně negativními situacemi. Existuje taková myšlenka. Jestliže se stane nehoda nebo úraz, energie této nehody či úrazu vstoupí do těla, prostoupí tkáň a může pronikat do hloubky. Jestliže je tělo vitální a schopné, může se energie úrazu rozptýlit a začíná normální ozdravný proces. Není li tělo schopné energii rozptýlit, stlačuje ji aby se minimalizovala oblast porušení funkce tkáně v těle a vytváří se energetická cysta, která pak následně způsobuje bolest a ztrátu vitality. Po kraniosakrálním ošetření se u klienta dostaví citelné uvolnění tělesné tkáně. Často, ne však vždy, se uvolní i emoce, mnohdy dlouhou dobu nevědomky potlačované. Všichni žijeme s jistým druhem obraných mechanismů, které z našeho vědomí vytěsňují některé zážitky a vzpomínky. Úmysly této cenzury jsou dobré, chce nás ochránit. Požaduje za to však svoji cenu. Vše drží pod pokličkou a to se pak projeví ve formě bolesti, postižení, pocitu neštěstí, chronického vzteku, podrážděnosti, ztráty sebedůvěry a podobně. Jakmile tyto potlačované zážitky vyjdou při oštření na povrch, problém se může otevřít a uvolnit. Jestliže problém zůstává potlačen, může způsobit potíže, ale člověk neví, čím byl problém způsoben, a tak nezná ani původ symptomů. Ošetřující svým přístupem podporuje tu část klienta, která problémy chce raději řešit, než se s nimi každodenně potýkat - při somatoemotivním uvolnění dochází k rozpadu nefunkčních energetických cyst a tím k obnovení rovnováhy tělesných funkcí a psychického stavu klienta. Ten pak cítí velkou úlevu po tělesné i psychické stránce.

 

Uvedené informace jsou čerpány z materiálů:
Kraniosakrální ošetření, John E. Upledger, Richard Grossiger, Don Ash a Don Cohen
Ty a tvůj skrytý lékař, John Upledger, D.O., O.M.M.
Kraniosakrální ošetření - skripta, Nijesh Hesse, Ing. Mária Zelenáková

 

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting